Güvenilir medyumlar ve sahtekar medyumlar nasıl ayırt edilir?

Güvenilir ve gerçek medyumları sahtelerinden ayırt etmek için öneriler :

1. Medyumun banka hesabının kendisine ait olduğunu kontrol edin. Malzemecimin, yardımcımın vs. bahanelerle başka isme para yatırmanızı isteyenlere itibar etmeyin. Bu kişiler dolandırıcıdır. Şikayet ettiğinizde sizden para almadıklarını iddia ederler. İspat edemezsiniz.
2. Medyumun telefon numarasının kendisine ait olduğundan ve uzun süredir aynı numarayı kullandığından emin olun. Başkasının adına numara kullananlara ve sık sık numarasını değiştirenlere inanmayın. Sizden de parayı aldıktan sonra hattı iptal edip, başka numaraya geçerler. Bir daha ulaşamazsınız.
3. Medyumun internet sitesindeki ve başka medyum yorumları yayınlayan internet sitelerindeki yorumları dikkatlice tek tek okuyun. Çalışmayı düşündüğünüz medyum hakkında kötü yorum var mı? Hakkında bir şaibe var mı? Daha önce çalışanlar olmuş mu? Daha önce çalışanlar ne düşünüyor? Memnun kalmışlar mı? Sonuç almışlar mı, aldılarsa ne kadar sürede almışlar? Medyum şikayetleri size ışık tutacaktır.
4. Medyumun gazete ve dergilerde röportajları, haberleri yayınlanmış mı? Konuk olduğu televizyon programı var mı? Buralarda hakkında neler yazılmış?
5. Facebook, Twitter vs. sosyal medya hesapları var mı? Buralarda kaç kişi tarafından takip ediliyor? Hakkında yazılan yorumlar, paylaşımlarına yapılan yorumlar nasıl? Sosyal medyada ilgi görüyor mu?

İşte bu temel bilgilere dikkat etmek, güvenilir medyumlar ve gerçek medyumları sahtelerinden ayırt etmenizi sağlar. Bu sayede kandırılmaz ve dolandırılmazsınız.

Ayrıca medyumun güvenilir medyumlardan ve gerçek medyumlardan olduğuna emin olmak için sahte medyumların şu özelliklerini aklınızdan çıkarmayın : Sahtekar medyumlar abartılı vaatlerde bulunurlar, %100 garanti, 2-3 günde sonuç vs. gibi uçuk teklifleri vardır. Dolandırıcı ve sahtekar medyumlar boş ve çok konuşurlar, süslü kelimelerle laf kalabalığı yaparlar, herkese aynı ezberlenmiş şeyleri söylerler, dini bilgileri zayıftır, çoğu zaman en temel şeyleri bile bilmezler, sorduğunuzda lafı geçiştirir ya da üste çıkmaya çalışırlar.

Sitemizdeki yorum ve şikayetler tek bir başlık altında toplanmaktadır. Tüm yorumları ve şikayetleri okumak ve kendiniz de yorum yazmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir